Kariera bez granic

Kariera bez granic

Pojęcie „Kariera bez granic” pojawiło się w literaturze po raz pierwszy w publikacji Michael’a B. Arthura i Denise M. Rousseau „The boundaryless career. A new employment  principle for a new organizational era” wydanej w Oxford University Press w 1996 roku. Autorzy analizowali koncepcję kariery bez granic opierając ją na pojęciu mobilności. Mobilności rozumianej jako – mobilność fizyczna, przejawiającej się w przekraczaniu granic przedsiębiorstw, otwartości na zmianę i elastyczności w odniesieniu do miejsca pracy, różnych form zatrudnienia a także swobodnym poruszaniu się po lokalnym regionalnym, krajowym i globalnym rynku pracy. Drugi Filar koncepcji stanowiła mobilność intelektualna i psychologiczna – przejawiająca się w przekraczaniu granic specjalizacji i branż, różnorodności kwalifikacji i kompetencji, eliminowaniu ograniczających przekonań i nastawień oraz tworzeniu zewnętrznych sieci kontaktów.

Pośród deklaratywnych efektów wdrożenia koncepcji Kariery bez granic wymienia się:

  • uzyskanie poczucia niezależności oraz wpływu na własne życie, nie tylko zawodowe;
  • zbudowanie własnego know-how;
  • tworzenie i pozostawanie w zewnętrznej sieci kontaktów;
  • posiadanie indywidualnej tożsamości profesjonalisty;
  • posiadanie nieograniczonych wręcz możliwości rozwoju;
  • posiadanie komfortu wyboru pracy;
  • budowanie wysokiej wartości rynkowej pracownika.

Koncepcja Kariery bez granic stała się punktem wyjścia do budowy Projektu „Kariera bez granic”, którego realizacja stałą się priorytetowym celem budowanego Programu Rozwoju Kształcenia w Filii. Twórcom Projektu przyświecała następująca wizja:

Filia w Jeleniej Górze Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu jest uczelnią świadomie wybieraną przez studentów, jako Centrum Innowacyjnej Edukacji Ekonomicznej wspieranej przez praktyków globalnego biznesu, wywodzących się z grona jeleniogórskich Absolwentów, stanowiąc konkurencyjną alternatywę dla dużych ośrodków akademickich. Projekt zakłada budowanie przewagi jeleniogórskiej Filii Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu w oparciu o innowacyjne metody nauczania, walory lokalizacyjne Jeleniej Góry, a także wysoką indywidualizację procesu dydaktycznego poprzez realizację zakładanych w projekcie programów i stałą współpracę z przedstawicielami biznesu, którzy są także jeleniogórskimi absolwentami.

Zasadniczym celem projektu było stworzenie unikalnej i prestiżowej oferty edukacyjnej dla studentów, opartej na innowacyjnej formie współpracy kadry badawczo-dydaktycznej z absolwentami Uczelni tworzącymi grupę inicjatywną dla projektu oraz władzami miasta i regionu. Patronat nad projektem objęli: Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Jelenia Góra oraz Starosta Jeleniogórski. Do projektu przystąpiło już początkowo ośmiu absolwentów naszej Uczelni, reprezentujących biznes globalny, tworzących zespół Partnerów Projektu głęboko zaangażowanych w realizację celów projektu. Są to menadżerowie z różnych sektorów gospodarki, posiadający szerokie i wieloletnie doświadczenie w przedmiotowej branży, piastujący wysokie stanowiska w swoich przedsiębiorstwach.

Projekt podzielony został na sześć obszarów, umożliwiających studentom wybór spośród atrakcyjnych programów:

  1. program współprowadzenia zajęć przez Mentorów (Edukacja bez Granic),
  2. program wykładów otwartych (Biznes bez granic),
  3. program wsparcia studentów w procesie przygotowania prac dyplomowych oparty na kontaktach indywidualnych (Mentoring bez granic),
  4. program rozwoju kompetencji zawodowych studentów poprzez organizację szkoleń, doskonalenie umiejętności (Coaching bez granic),
  5. program realizacji staży/praktyk dla studentów na zaproszenie Partnerów projektu (Staże bez granic),
  6. program realizacji praktycznych projektów realizowanych na zlecenie Partnerów projektu (Współpraca bez granic).

Obecnie realizowane są trzy programy (Edukacja bez granic, Biznes bez granic oraz Mentoring bez granic) cieszące się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno wśród dydaktyków jak i studentów naszej Uczelni.

Kontrast

Zwiększ rozmiar tekstu

Zwiększ odstęp liter

Używaj czcionek przyjaznych dla dyslektyków

Powiększ kursor

Podświetlanie linków

Zatrzymywanie animacji

Resetuj ustawienia