Aktualności UTW

Aktualności UTW

ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZO- WYBORCZE UTW

25.09.2023 r. w siedzibie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bolesławcu odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze. W zebraniu, które prowadziła przewodnicząca ustępującej Rady Słuchaczy Teresa Śmiałkowska uczestniczył m.in dr hab. Artur Zaborski, prof. UTW – Pełnomocnik Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu ds. Uniwersytetu Trzeciego Wieku Oddział w Bolesławcu. Słuchaczka Danuta Jabłońska przedstawiła obszerne  sprawozdanie z działalności ustępującej Rady Słuchaczy z kadencji 2019/2020 – 2022/2023. Słuchacze zostali również poinformowani o sytuacji finansowej naszego uniwersytetu. Sprawozdanie na ten temat przedstawiła przewodnicząca Komisji Rewizyjnej – Mieczysława Michalska.

Po udzieleniu absolutorium ustępującej Radzie Słuchaczy przystąpiono  do drugiej części zebrania w której  odbyło się głosowanie nad składem  Rady Słuchaczy i Komisji Rewizyjnej na nową dwuletnią kadencję. Spośród 12 kandydatów wyłoniono 8 osób do Rady Słuchaczy. Do Komisji Rewizyjnej kandydowały 4 osoby spośród których wybrano zgodnie z regulaminem 3 osoby. Ukonstytuowanie się nowo wybranej Rady Słuchaczy oraz wybór prezydium i przewodniczącej Komisji Rewizyjnej  odbyło się 27.09.2023r.

Danuta Jabłońska w imieniu ustępującej Rady Słuchaczy  podziękowała słuchaczom za współpracę.

Na zakończenie zebrania głos zabrał Pełnomocnik Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu ds. Uniwersytetu Trzeciego Wieku – dr hab. Artur Zaborski, prof. UEW oraz koordynator UTW Pani mgr Grażyna Witczak.

UROCZYSTE OTWARCIE CENTRUM DAWNYCH TECHNIK GARNCARSKICH

24 października  nasi słuchacze wzięli udział w niezwyklej uroczystości jaką było otwarcie Centrum Dawnych Technik Garncarskich.

Centrum Dawnych Technik Garncarskich powstało w ramach realizacji projektu „Centra dawnych rzemiosł na szlaku Via Fabrilis”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska. Projekt ten realizowany jest od 2020 r. przez Gminę Miejską Bolesławiec we współpracy z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Gminę Miejską Kłodzko we współpracy z Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku oraz Miasto Jaroměř we współpracy z Městském muzeum v Jaroměři.

Najpierw w Sali Rajców bolesławieckiego ratusza podpisano list intencyjny dotyczący działalności Centrum Dawnych Technik Garncarskich w Bolesławcu. Podpisane porozumienie jest wstępem do kooperacji w zakresie popularyzowania lokalnego dziedzictwa kulturowego i kształcenia kolejnych pokoleń ceramików. Wśród licznych gości  nie zabrakło gości z Niemiec i Czech.

Gościom zaprezentowano efekty współpracy polsko-czeskiej w ramach tego projektu realizowanego w latach 2010–2023. W programie znalazła się także wystawa współczesnego wzornictwa ceramiki bolesławieckiej oraz prezentacja multimedialna kilkudziesięciu instytucji uczestniczących w tym projekcie.

Po zakończeniu części oficjalnej, na bolesławieckim rynku odbył się pokaz żonglerki chorągwiami z elementami tańca przygotowany przez członków Gwardii Gryfa: Sbandieratori Wrocław. Po zakończeniu pokazu uczestnicy uroczystości wyruszyli w korowodzie, za repliką Wielkiego Garnca mistrza Joppego z połowy XVIII w. do Centrum Dawnych Technik Garncarskich zlokalizowanego przy ul. Kutuzowa 14. Paradny pochód uświetniło Bractwo Ceramiczne oraz artyści z Wrocławia.

JESIENNE BIEGI „ MIĘDZY MOSTAMI”

Dnia 21października 2023 roku grupa Nordic Walking z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bolesławcu wzięła udział w jesiennych „Biegach Między Mostami” w ramach organizowanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bolesławcu tradycyjnych biegów „Cztery Pory Roku – biegaj z MOSiR”.

OBCHODY EUROPEJSKIEGO DNIA SENIORÓW W KINIE FORUM

12 października  2023r nasi słuchacze wzięli udział w uroczystości z okazji Europejskiego Dnia Seniora, w której uczestniczył Starosta Bolesławiecki Tomasz Gabrysiak wraz z Wicestarostą Bolesławieckim Mirosławem Horzempą i liczni zaproszeni goście. Uroczystość odbyła się w Kinie Forum. Było to wyjątkowe wydarzenie, które miało na celu uhonorowanie i docenienie starszych obywateli oraz ich wyjątkowego wkładu w lokalną społeczność.

 Od godziny 9:00 w holu kina dostępne były stoiska konsultacyjno-informacyjne partnerów tego wydarzenia: Szpitala św. Łukasza w Bolesławcu, Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej PROVITA i Dobrego Dietetyka – mgr inż. Jadwigi Semerjak, Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu, oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej – Centrum Wiedzy.

Uroczystość była doskonałą okazją  do uhonorowania odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej” osób wyróżniających się w tworzeniu oraz upowszechnianiu kultury. Galę uświetniły występy zespołu śpiewaczego  Stowarzyszenia Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół,  dziewcząt z pracowni tańca współczesnego BOK, którą prowadzi Halina Bałacka – Kłak oraz występ  w wykonaniu grupy z pracowni wokalnej BOK- Barbary Lędzian. Muzycznym zakończeniem gali był występ Orkiestry Dętej Bolesławiec. Miłym akcentem były drobne upominki dla wszystkich seniorów.

WYCIECZKA DO KAMIENNEJ GÓRY I GÓR JANOWICKICH

6 października  2023 wczesnym rankiem  50-cio osobowa grupa słuchaczy korzystając z uroków jesiennego słońca ,wyruszyła na jednodniową wycieczką do Kamiennej Góry i Gór Janowickich. Wycieczka była sfinansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu. Pierwszym celem naszej wyprawy była Kamienna Góra i zwiedzanie projektu „ARADO”- zaginionego laboratorium Hitlera którego trasa jest jedna z najnowocześniejszych podziemnych tras turystycznych w Polsce. Podziemia kryją unikalne w Europie eksponaty – część pocisku V-1 i rakiety V-2, niemieckiego radaru i niemieckiej enigmy. Nasze zainteresowanie wzbudziła broń masowego rażenia o nazwie “rycząca krowa”. Jej działanie nie polegało przede wszystkim na zabiciu jak największej liczby ludności, ale na wprawienie wśród nich zamętu za pomocą głośnych odgłosów, jakie wydawała.

Zwiedzanie projektu kończyła opowieść przewodniczki smutnej historii więźniów obozowych, którzy byli przymuszani do ciężkiej pracy, aby wydrążyć podziemia. Z racji tej, że otrzymywali bardzo małe racje żywnościowe a praca trwała po kilkanaście godzin nie przezywali w takich warunkach więcej jak kilka tygodni. 

Kolejnym punktem naszej wyprawy był przejazd do Miedzianki  i spacer po Miedziance urokliwie położonej wsi w dolinie Bobru. Jej początek sięga średniowiecza. Przez wieki była prężnym miastem górniczym. Jednak w drugiej połowie XX wieku miejscowość niemal całkowicie zniknęła z powierzchni ziemi. Dzięki mieszkańcom aktualnie przeżywa swoje odrodzenie. Będąc w Miedziance nie sposób nie zatrzymać się w Browarze Miedzianka. Miejsce to zostało stworzone tak aby można było podejrzewać jak zachodzi proces warzenia piwa, równocześnie podziwiając okoliczne widoki skraju Rudaw Janowickich. Skoro wizyta w browarze to nie mogło zabraknąć degustacji  piwa oraz pysznej  potrawy regionalnej „Śląskie Niebo”- przygotowanej ze składników dostarczonych przez lokalnych producentów. Nasze wycieczki nigdy nie są monotematyczne więc

po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy w dalsza drogę. Kolejnym punktem było zwiedzenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego, gdzie znajdują się Kolorowe Jeziora- zespól czterech zbiorników, które powstały na terenie dawnych kopalni pirytu działających od XVIII wieku. Woda w nich zabarwiła się naturalnie, tworząc rzadko spotykane wielobarwne jeziora. Nam udało się dotrzeć do dwóch. Wieczorem zmęczeni ale szczęśliwi wróciliśmy do Bolesławca.

Z KULTURĄ PRZEZ ŚWIAT – PRELEKCJA  KAZIMIERZA- PICHLAKA

15 listopada grupa słuchaczy wzięła udział w Bolesławieckim Ośrodku  Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki w muzyczno- fotograficznej opowieści Pana Kazimierza Pichlaka pt „Moje Góry. Pan Kazimierz Pichlak – nietuzinkowy twórca, doktor nauk medycznych,  obdarzony wieloma talentami. Fotograf i poeta, niestrudzony podróżnik przepełniony miłością do gór w sposób ekscytujący opowiadał o swoich górskich wyprawach. Był to godzinny  pokaz fotografii z wielu gór świata, z miejsc, które autor odwiedził w czasie swoich wypraw a to wszystko z muzyką w tle.

UROCZYSTE OBCHODY 105. ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada grupa słuchaczy miała okazję obejrzeć w Tatrze Starym w Bolesławcu „Niepodległościowy koncert” z udziałem  Zespołu Pieśni i Tańca Bolesławiec,  Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Bolesławcu, pracowni wokalnej Młodzieżowego Domu Kultury w Bolesławcu oraz harcerzy Hufca ZHP im. Szarych Szeregów. Dzięki zaangażowaniu wszystkich artystów, muzyków, tancerzy, harcerzy ten wieczór był niezapomnianym wydarzeniem. Koncert Niepodległościowy był jednym z wielu wydarzeń tego dnia, które pokazują, jak ważne jest uczczenie i pielęgnowanie naszych narodowych korzeni.

WYJAZD DO  WROCŁAWIA DO TEATRU POLSKIEGO

10 listopada 30- sto osobowa grupa  słuchaczy wyjechała  do  Wrocławia na ekscytujący koncert 10-ciu gwiazd muzyki operowej, operetkowej, musicalowej, filmowej. W tej różnorodności, każdy znalazł coś dla siebie. Wyjątkowo piękne aranżacje muzyczne  dostarczyłyogrom cudownych wrażeń. Wyjazd zorganizował Klub kulturalno – poznawczy.

SPEKTAKL  TEATRU BUDKA TELEFONICZNA „NIEWIDZIALNE”

4 listopada grupa słuchaczy  miała okazję obejrzeć w Bolesławieckim Ośrodku Kultury spektakl  „Niewidzialne” Teatru Budka Telefoniczna w  reżyserii Anety Ćwieluch opowiadający o kobietach w trudnej sytuacji życiowej. Bezdomność jest jednym z wyzwań teraźniejszości.  Spektakl „Niewidzialne” porusza będącą tabu bezdomność kobiet. Reżyserka i scenarzystka Aneta Ćwieluch wraz z aktorkami: Olimpią Salwerowicz, Joanną Sałek, Izabelą Krestow, Urszulą Frąszczak-Matyjewicz, Teresą Nakonieczną, Marzanną Słowińską i Barbarą Korzeniewicz stworzyły bardzo przekonujące postacie oraz historię, która porusza i wzbudza w widzach empatię.

Kontrast

Zwiększ rozmiar tekstu

Zwiększ odstęp liter

Używaj czcionek przyjaznych dla dyslektyków

Powiększ kursor

Podświetlanie linków

Zatrzymywanie animacji

Resetuj ustawienia